Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami/ Fot. Fotolia
Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku podkreśla, iż istnieje możliwość korzystania z samochodu osobowego w celach służbowych pomimo utraty przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami. Decydującym do oceny tego zagadnienia może okazać się fakt, czy utrata tych uprawnień uniemożliwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku np. kierowcy.

Istotną okolicznością w tej kwestii jest fakt, czy utrata uprawnień do kierowania pojazdami uniemożliwia wykonywanie pracy, na przykład na stanowisku kierowcy. RIO wskazuje, iż zgodnie z art. 52 § 1pkt 3 Kodeksu pracy w takim przypadku pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy jest kluczowym aktem w tej sprawie. Zgodnie z § 1 ust.1 ww. rozporządzenia zwrot kosztów używania przez pracownika do jazd lokalnych m. in. samochodów osobowych następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej. Obligatoryjne jest zawarcie takiej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. RIO w Gdańsku wskazuje, że z związku z cywilnoprawnym charakterem tego zobowiązania właściwymi do oceny skutków prawnych związanych z jego wykonywaniem są przepisy Kodeksu Cywilnego. 

Zastosowanie w tym przypadku ma art. 750 w związku z art. 738 k.c. stanowiący, iż do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie ze stanowiskiem RIO powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej jest dopuszczalne w trzech przypadkach. Po pierwsze, dopuszczalność powierzenia zlecenia uregulowana jest umową. Po drugie - wynika ono ze zwyczaju. Po trzecie zaś, jest dopuszczalne, gdy przyjmujący zlecenie jest zmuszony do posłużenia się zastępcą przez wystąpienie pewnych okoliczności.  W tej sytuacji występuje okoliczność szczególnego rodzaju, która umożliwia wstąpienie w miejsce dotychczasowego pracownika innej osoby.

Regionalna Izba Obrachunkowa ponadto wskazuje, że nawet brak zaistnienia którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek nie uniemożliwia wykonywaniu umowy takiego rodzaju przez zastępcę pierwotnego usługobiorcy. Zgodnie  z brzmieniem art. 738 § 2 zd. 1 Kodeksu Cywilnego zastępca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie zlecenia   z tym, że odpowiada on zarówno wobec głównego usługobiorcy, jak i bezpośrednio wobec dającego zlecenie.

W ocenie RIO w Gdańsku nie ma przeszkód natury prawnej uniemożliwiających dalsze wykonywanie umowy o używanie w celach służbowych samochodu osobowego pracownika, w tym także wydatkowanie środków finansowych z tytułu przyznanego umowie ryczałtu miesięcznego na rzecz dotychczasowej strony tej umowy.  Ma to zastosowanie podczas, gdy na zajmowanym stanowisku pracodawca nie wprowadził obowiązku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami.

Polecamy w INFORRB

Czy można delegować pracownika do wykonywania innej pracy na więcej niż 3 miesiące

Czy pracownik służby cywilnej dostanie dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy pracownik samorządowy może prowadzić dowolną działalność gospodarczą

Księgowość budżetowa
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]
03 lip 2025

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?
03 lip 2025

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?
02 lip 2025

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy
30 cze 2025

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]
27 cze 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich
23 cze 2025

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00
17 cze 2025

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.
30 cze 2025

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]
11 cze 2025

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]
09 cze 2025

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »