REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Prewspółczynnik VAT w praktyce
Prewspółczynnik VAT w praktyce
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

Czasowa, powierzchniowa, powierzchniowo -czasowa, dotycząca zużycia – takie metody obliczania prewspółczynnika dopuszczają sądy administracyjne. Oznacza to zmianę linii orzeczniczej.

REKLAMA

Podstawowa metoda wyliczania prewspółczynnika wynika z rozporządzenia ministra finansów (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193) i opiera się na kryterium obrotu i przychodów gminy, urzędu gminy lub jednostek budżetowych. Jeszcze w 2017 r. w sądach dominowała wykładnia potwierdzająca, że ten sposób jest najlepszy, ale od 2018 r. wojewódzkie sądy administracyjne pozwalają gminom na stosowanie indywidualnych metod do różnego rodzaju wydatków. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA.

Jeden sposób nie wystarczy

REKLAMA

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Im wyższy wskaźnik procentowy, tym więcej gmina może odliczyć podatku naliczonego od wydatków. Przykładowe metody jego obliczania wskazał minister finansów w rozporządzeniu i fiskus uważa, że tylko te można stosować. Nie zgadzają się z tym gminy i kolejne sądy administracyjne.

– W samorządach występują bardzo różne obszary działalności mieszanej (opodatkowanej i niepodlegającej VAT), dlatego jedna metoda kalkulacji prewspółczynnika może nie wystarczyć dla właściwego odzwierciedlenia zakresu odliczenia VAT naliczonego od różnych rodzajów działalności, np. oświaty, pomocy społecznej, sportu, usługkomunalnych – mówi Michał Borowski, partner w Crido.

Nawet 90 proc. odliczenia

W przypadku wydatków wodno-kanalizacyjnych sądy pozwalają obecnie stosować metodę zużycia. Agnieszka Bieńkowska, partner w Gekko Taxens, przyznaje, że oznacza to możliwość odliczenia ponad 90 proc. podatku naliczonego VAT od takich inwestycji. Zastosowanie metody wskazanej w rozporządzeniu ministra finansów pozwala odliczyć jedynie 10–20 proc. podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego dla wydatków wodno -kanalizacyjnych gminy chcą ustalać prewspółczynnik jako stosunek liczby metrów sześciennych wody dostarczonej/ścieków odebranych od podmiotów zewnętrznych (sprzedaż opodatkowana VAT) w liczbie metrów sześciennych wody/ścieków ogółem. Na taką metodę zgodziły się WSA w Białymstoku (z 7 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Bk 590/18, nieprawomocny), WSA w Łodzi (z 13 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 480/18, nieprawomocny) oraz WSA w Opolu (z 31 października 2018 r., sygn. akt I SA/Op 159/18, nieprawomocny). Co istotne, zgodził się z tym również NSA w wyroku z 26 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 219/18).

Powierzchniowa i czasowa

Eksperci przyznają, że gminy mogą stosować również metodę powierzchniową lub powierzchniowo-czasową. Pierwsza będzie właściwa do obliczania np. wydatków na wynajem budynku ratusza czy centrum kulturalno-rozrywkowego.

– Chodzi o budynki, które częściowo są wynajmowane podmiotom zewnętrznym, a częściowo używane na potrzeby wewnętrzne gminy – mówi Michał Borowski.

Ustalany jest wtedy stosunek powierzchni wynajmowanej do powierzchni całego budynku. Taki wskaźnik pokazuje, w jakiej części budynek służy działalności gospodarczej gminy (wynajmowi). Na zastosowanie tej metody pozwolił m.in. WSA w Szczecinie (wyrok z 20 września 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 508/18, nieprawomocny).

– W przypadku wydatków na obiekty sportowe użytkowane w godzinach zajęć lekcyjnych przez szkoły, a po tych godzinach wynajmowane podmiotom zewnętrznym zasadny może być wskaźnik czasowy lub powierzchniowo-czasowy – wskazuje Michał Borowski.

Wskazał tak np. WSA w Bydgoszczy w wyroku z 14 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 117/18 (nieprawomocny).

– Chodzi na przykład o wydatki na budowę i utrzymanie sali gimnastycznej wraz z zapleczem lub budowę centrum aktywizacji i integracji mieszkańców – mówi Agnieszka Bieńkowska.

O możliwości zastosowania prewskaźników opartych na metodzie powierzchniowo-czasowej w tych przypadkach orzekał WSA w Olsztynie (wyrok z 26 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 360/18, nieprawomocny) oraz WSA w Warszawie (wyrok z 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2843/17, nieprawomocny).

W tej metodzie chodzi o ustalenie nie tylko tego, jaka powierzchnia obiektu służy do prowadzenia działalności gospodarczej przez gminę, ale też tego przez jaki czas. Przykładowo sala gimnastyczna może być wykorzystywana do godziny 16 przez szkołę publiczną (działalność poza VAT), a później wynajmowana (działalność objęta VAT).

Ważne dla rozliczeń dotacji

Obecne spory o prewspółczynnik mogą mieć wymierne konsekwencje związane z dofinansowaniem projektów unijnych. Zwykle inwestycje wodno-kanalizacyjne w obiekty kulturalno-rozrywkowe i sportowe są dofinansowywane przez Unię. To oznacza, że daje ona samorządom pieniądze również na zapłatę VAT – jest to tzw. wydatek kwalifikowalny. W zależności od prewspółczynnika VAT może być takim wydatkiem w 10 lub 90 proc.

Jak tłumaczy Agnieszka Bieńkowska, instytucje zarządzające żądają od samorządów potwierdzenia prawidłowości zastosowanej metody w drodze interpretacji indywidualnej i dokonują wypłat środków na tej podstawie.

– Niektóre gminy idą do sądu i uzyskują najczęściej rozstrzygnięcie pozwalające na stosowanie wskaźnika indywidualnego, ale inne nie skarżą interpretacji fiskusa – mówi Bieńkowska.

Sprawia to, że do podobnych inwestycji różne gminy stosują wskaźniki dające diametralnie różne wyniki finansowe, a instytucje zarządzające środkami unijnymi dokonują na tej podstawie wypłat.

– Pytanie, czy takie zróżnicowanie zostanie zaakceptowane przez Komisję Europejską podczas końcowej weryfikacji poprawności rozliczenia środków. Obyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której błędna interpretacja obowiązujących przepisów podatkowych skutkować będzie koniecznością zwrotu dofinansowania – ostrzega ekspertka.

Jej zdaniem Ministerstwo Finansów powinno pilnie uregulować zagadnienie prewspółczynnika. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.

Łukasz Zalewski

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA

OSZAR »