Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

symbol 233 / Shutterstock

Prowadząc postępowanie przetargowe na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych, gminy stają przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką stawką VAT opodatkować takie świadczenie. 

Najczęściej ma ono charakter usługi złożonej. Składają się na nią takie usługi jak odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów, a często także wyposażenie nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie. Czy te usługi są ze sobą tak ściśle powiązane, że tworzą obiektywnie jedną całość sprzedawaną nierozłącznie i należy opodatkować je jako usługę kompleksową? Jak z podatkowego punktu widzenia skalkulować należne za nie wynagrodzenie? Jaką stawkę VAT należy zastosować? 

Unieszkodliwianie odpadów komunalnych należy do zadań własnych gminy wprost wskazanych w katalogu zawartym w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Z uwagi na ogólny zarys zadania zawarty w tej ustawie bardziej szczegółowych uregulowań dotyczących tej problematyki należy szukać w przepisach innych ustaw - w tym m.in. ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednak obok problemów związanych z tworzeniem gminnego planu gospodarki odpadami, funkcjonowania systemu ich selektywnego zbierania i odbierania czy też kontroli i ewidencji działalności podmiotów, które zajmują się odbiorem odpadów komunalnych, gminy mierzą się w tym zakresie także z problemami podatkowymi - w szczególności dotyczącymi właśnie podatku VAT.

Gospodarka odpadami komunalnymi jako usługa kompleksowa na gruncie VAT

Każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednak w sytuacji, gdy jedno świadczenie obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka czynności, to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Prowadząc postępowanie przetargowe związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, gminy mają zazwyczaj na celu nawiązanie współpracy z podmiotami, które zapewnią wykonanie wielu usług z tego zakresu. Obejmują one często:

  1. wyposażenie wskazanych nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów,
  2. dostarczenie oznaczonych kodami kreskowymi worków do selektywnej zbiórki odpadów,
  3. odbiór odpadów,
  4. transport odpadów,
  5. zagospodarowanie odpadów.

Aby ocenić ich status na gruncie VAT i zastosować odpowiednią stawkę podatku, należy przeprowadzić analizę opartą na liście pytań kontrolnych mających kluczowe znaczenie dla oceny charakteru świadczenia.

(…)

Małgorzata Masłowska

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

Księgowość budżetowa
Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.
20 maja 2025

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej
29 kwi 2025

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?
29 kwi 2025

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń
28 kwi 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej
16 maja 2025

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]
08 kwi 2025

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności
20 mar 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.
20 mar 2025

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS
13 mar 2025

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny
10 mar 2025

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »