W którym kodzie należy ująć wydatki związane z wymianą kotłowni

Agata Piszko
rozwiń więcej
Księgowi, rachunkowość budżetowa, wydatki strukturalne/ Fot. Fotolia / Fotolia
Jednostka dokonała zmiany sposobu ogrzewania, wymieniając kotłownię węglową na kotłownię gazową. Czy wydatki związane z tą wymianą są wydatkami strukturalnymi?

Wymiana kotłowni węglowej na kotłownię gazową jest wydatkiem strukturalnym. Zmiana sposobu ogrzewania przyczynia się do ochrony środowiska i redukcji zanieczyszczenia. Wydatki związane z wymianą kotłowni należy ująć w obszarze IV. Energia, w kodzie 43. Efektywność energetyczna, produkcja skojarzona (kogeneracja), zarządzanie energią. W kodzie tym klasyfikuje się wydatki związane z realizacją operacji mających na celu zwiększenie efektywności wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i wykorzystania energii (ograniczenie strat energii oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego, zmniejszenie przerw w zasilaniu odbiorców, przyłączenie rozproszonych źródeł wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł nieodnawialnych), obejmujące roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń służących do:

  • wytwarzania, przyłączenia, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej lub cieplnej,
  • wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu,
  • termomodernizacji obiektów,
  • przekształcenia istniejących systemów ogrzewania obiektów (szczególnie ograniczenie „niskiej emisji”).

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Warto przy tym dodać, że w ramach wydatków poniesionych na wymianę kotłowni do wydatków strukturalnych należy również zaliczyć wydatki związane z:

  • przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia operacji,
  • zagospodarowaniem otoczenia przyległego,
  • realizacją projektów pilotażowych,
  • przeprowadzeniem standardowych działań informacyjno-promocyjnych oraz operacji mainstreaming.

AGATA PISZKO

prawnik, absolwentka studiów podyplomowych z audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, pracownik samorządowy; posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Podstawy prawne

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz.U. Nr 44, poz. 255)
  • materiał pomocniczy „Przykłady typów projektów według kodów klasyfikacji i obszarów tematycznych dla nowej klasyfikacji wydatków strukturalnych” (www.mf.gov.pl -> Finanse publiczne -> Budżet państwa -> Klasyfikacja wydatków strukturalnych)

Polecamy w INFORRB

Czy wydatek na remont instalacji odgromowej w budynkach szkoły jest wydatkiem strukturalnym

Czy wydatki ponoszone przez zespół szkół integracyjnych stanowią wydatki strukturalne

W którym momencie dochodzi do poniesienia wydatku strukturalnego w odniesieniu do wydatków, które nie wygasają z końcem roku budżetowego

Księgowość budżetowa
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej
29 kwi 2025

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?
29 kwi 2025

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń
28 kwi 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej
22 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]
08 kwi 2025

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności
20 mar 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.
20 mar 2025

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS
13 mar 2025

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny
10 mar 2025

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?
05 mar 2025

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »