Ubezpieczenia na życie - opłata likwidacyjna

Mateusz Dąbroś
rozwiń więcej
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Pieniądze, ubezpieczenia/ Fot. Fotolia / Fotolia
Opłata likwidacyjna ww ubezpieczeniach na życie wynosi często od kilkudziesięciu do nawet 100% zainwestowanego kapitału. Z tego powodu kwestii tzw. opłat likwidacyjnych w polisolokatach uważnie przyjrzał się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opłata likwidacyjna w ubezpieczeniach na życie – legalna czy nie?

Zawarłeś umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk). Płacisz regularnie składki. W pewnym momencie podejmujesz jednak decyzję (nieważne, z jakiej przyczyny), że wcale nie potrzebujesz takiej polisolokaty. Możesz więc wypowiedzieć umowę, a ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci zgromadzone na Twoim subkoncie środki. Dowiadujesz się wtedy, że środki te zostaną pomniejszone o tzw. opłatę likwidacyjną.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Jak dotąd wszystko brzmi niegroźnie. Problem zaczyna się w momencie uświadomienia sobie, że opłata likwidacyjna wynosi jednak, niestety, często od kilkudziesięciu do nawet 100% zainwestowanego kapitału… Dlatego też kwestii tzw. opłat likwidacyjnych w polisolokatach uważnie przyjrzał się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz również: Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Prezes UOKiK poinformował niedawno, że aż dwanaście towarzystw ubezpieczeniowych, wobec których Urząd prowadził postępowania w sprawie opłat likwidacyjnych, zobowiązało się do ich obniżenia. Zobowiązanie się do dobrowolnego obniżenia opłat likwidacyjnych miało na celu uchronienie się przez ubezpieczycieli od kar pieniężnych, które Prezes UOKiK władny był na nich nałożyć za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

W skrócie rzecz ujmując, ubezpieczyciele zobowiązali się, że wyślą swoim klientom aneksy do umów ubezpieczenia, w których zostanie zmniejszona opłata likwidacyjna. Oczywiście działanie takie wymaga woli drugiej strony – ubezpieczony musi chcieć taki aneks zawrzeć. Wszyscy ubezpieczyciele mają jednocześnie obowiązek poinformować konsumentów, że zawarcie aneksu nie wyłącza ani nie ogranicza uprawnień do dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprawnej w większym rozmiarze niż wynika to z obniżenia opłat w związku z decyzjami UOKiK.

Ubezpieczyciele w dalszym ciągu tłumaczą jednak, że przy konstruowaniu oferty dla klienta zamierzającego inwestować w perspektywie co najmniej kilkunastu lat, ubezpieczyciel musi ustalić musi adekwatny do tych założeń koszt produktu, na który składają się, przykładowo: wynagrodzenie pośrednika ubezpieczeniowego, pośrednie koszty akwizycji i obsługi portfela ubezpieczeń, koszty ryzyka ubezpieczeniowego, koszty prowadzenia działalności lokacyjnej oraz zakładanej lojalności klientów. Gdyby ubezpieczyciel miał wypłacać cenę wykupu w kwocie równej wartości subkonta, to zawsze ponosiłby na tym stratę. Klient zaś ponosi jedynie proste ryzyko inwestycyjne i ryzyko skutku ekonomicznego rozwiązania umowy w pierwszym okresie jej trwania (opłata likwidacyjna zmniejsza się bowiem wraz z upływem okresu trwania polisolokaty).

Zdaniem Prezesa Urzędu, „przedsiębiorcy powinni umożliwiać konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży – bez ponoszenia opłat likwidacyjnych”. Powstaje zatem pytanie: dlaczego Prezes UOKiK zadowolił się jedynie tym, że ubezpieczyciele jedynie obniżyli opłaty likwidacyjne, a nie – zupełnie je wycofali?

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowychumowny.pl.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia majątkowe

Księgowość budżetowa
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej
29 kwi 2025

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?
29 kwi 2025

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń
28 kwi 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej
14 maja 2025

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]
08 kwi 2025

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności
20 mar 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.
20 mar 2025

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS
13 mar 2025

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny
10 mar 2025

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?
05 mar 2025

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »